Temakurs: Fondsinvestering for frivillige organisasjoner
Ønsker du å få en større bevissthet rundt hvordan en organisasjon kan investere eller spare kapital på gode måter med en avkastning? Da er dette kurset noe for deg.
Dato for kurset: 19. mars, 2025.
Temaer vi skal innom på denne dagen er:
- Hvorfor investere? Et dypdykk i aksje- og renteuniverset.
- Hva er bærekraftige investeringer, og hvorfor er dette et stadig viktigere tema for veldedige organisasjoner og stiftelser å ta stilling til?
- Hva er egentlig risiko, og hvordan kan vi styre denne?
Agenda for dagen
Dørene åpner 09:00. Vi starter programmet 9:15, og er ferdig til 13:30.
Kl. 12:00 blir det servert en enkel lunsj.
Pris
For medlemsorganisasjoner i Frivillighet Norge:
- 1800 inkl mva per deltaker
For ikke-medlemmer:
- 3600 inkl mva per deltaker
Sted
Frivillighetens hus, Christian Kroghs gate 10, Oslo
Bakgrunn
Å lære om investeringer kan være svært gunstig for frivillige organisasjoner av flere grunner. For det første kan investeringer bidra til å sikre en bærekraftig inntektsstrøm, noe som gir organisasjonen mulighet til å finansiere prosjekter og aktiviteter over tid. Ved å forstå hvordan man investerer, kan frivillige organisasjoner diversifisere inntektene sine og redusere avhengigheten av donasjoner og offentlige tilskudd.
Videre kan investeringer hjelpe organisasjoner med å oppnå bedre avkastning på midlene de allerede har, noe som gir dem større handlingsrom til å realisere sine mål. Økt kunnskap om finansielle strategier kan også styrke organisasjonens troverdighet og tillit blant støttespillere og donorer.
Dessuten gir det å lære om investeringer frivillige organisasjoner muligheten til å ta informerte beslutninger, slik at de kan bruke ressursene sine mer effektivt og mer bærekraftig. Dette kan bidra til langsiktig vekst og stabilitet, noe som kan være avgjørende for å oppnå organisasjonens visjoner.
Hvem er dette kurset for?
Du har ansvar for økonomien i din organisasjon, enten nasjonalt eller lokalt.
Du er nysgjerrig på hvordan økonomiske verktøy kan være gode måter å investere et overskudd.
Du vil dele erfaringer dere har, og lære av andres erfaringer.
Hvem holder kurset?
Med oss til å holde dette kurset har vi Eirik Ek Hagen. Han er senior-formuesrådgiver, og jobber til daglig hos Söderberg & partners wealth, noe han har gjort de siste fem årene.